Zabiele 6.0 - nowa odsłona strony Zabiela

   Od 8 czerwca 2017 roku strona Zabiela spełnia standardy dostępności WCAG 2.0. Odświeżeniu także uległo logo witryny, które nie zmieniało się jeszcze od ponad 8 lat.

   Dostępność stron internetowych oznacza, że zasoby internetowe są dostępne dla jak największej liczby użytkowników, niezależnie od ich niepełnosprawności, wieku, statusu majątkowego, posiadanego sprzętu czy oprogramowania. W celu zachowania dostępności stron WWW stworzono standard WCAG (Web Content Accessibility Guidelines). Jest to zbiór zasad, pomocnych dla twórców witryn internetowych, przy tworzeniu stron maksymalnie dostępnych. Obecną wersją jest WCAG 2.0, który zawiera zasady podzielone na cztery grupy oraz trzy poziomy dostępności – A, AA, AAA.

Strona Zabiela spełnia te wymogi na poziomie AA, czyli uznanym w Polsce za standardy dostępności. Na witrynie treść uporządkowana jest przy pomocy nagłówków h1, h2, h3, h4, h5 i h6. Można zmienić kontrast strony, jej szerokość oraz rozmiar czcionki tekstu. W celu usprawnienia nawigacji za pomocą samej klawiatury linki są zaznaczane czerwoną ramką. Aby nawigować klawiaturą należy użyć klawisza TAB, a żeby się cofnąć kombinacji SHIFT + TAB. Żeby usprawnić dostępność strony dla ludzi korzystających z czytników ekranu starano się wpisywać opis alternatywny obrazka, choć jeszcze wszystkie grafiki na stronie go nie posiadają.

Poprawiono wyświetlanie witryny na urządzeniach mobilnych. Personalizacji uległ widok modułów, który różni się w zależności od treści wyświetlanej strony. Nie jest przy tym zbytnio przeładowany. Strona główna wyświetla najważniejsze moduły i odnośniki do treści strony. Wizualnie poprawiono każdą zakładkę na stronie.

Do nowych zakładek zaliczymy Fundusz sołecki, gdzie są zawarte wszystkie informacje go dotyczące, czyli co jest do zrealizowania w danym roku oraz postępy w pracach. Powstała zakładka Mapa Zabiela, gdzie na mapie zaprezentowane są najważniejsze adresy instytucji w miejscowości oraz adresy firm z działu Firmy w Zabielu, a także funkcja wyznaczania trasy do danego miejsca.

Aktualizacji uległ Rozkład jazdy autobusów w Zabielu. Nowy wygląd zyskał kalendarz wydarzeń, a na stronie głównej widnieją nagłówki do artykułów ze strony Gminy Kolno. Powstał też moduł Przydatne, który zawiera odnośnik do portalu mapowego Gminy Kolno pozwalającego na sprawdzenie swojej działki oraz link do informacji o wyłączeniach prądu.

Warto wspomnieć o nowym logu Ochotniczej Straży Pożarnej w Zabielu, które oficjalnie publikuję razem z aktualizacją witryny i zmianie dostawcy usług hostingowych.

Życzę przyjemnego surfowania po stronie!

Administrator www.zabiele.pl

Kamil Sekściński

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii. Czytaj więcej...